Sağlıklı
Yaşam
  Anasayfa Hakkımda Kimler Dahiliye Bölümüne Muayene Olmalıdır İletişim  

 

Neden besin destek ürünleri kullanmalıyız?

 

Vitamin ve mineraller topraktan bitkiye geçer. İkinci dünya savaşından sonra bomba yapımında kullanılan fosfat, sülfat gübre haline getirilerek değerlendirilmiş ve toprak  tek yönlü beslenmiştir. Fazla ürün alınması kaygısıyla nadasa bırakılarak dinlendirilmeyen ve bu nedenle gittikçe fakirleşen toprak, bitkilerde bulunması gereken vitamin ve minerallerini sağlayamaz hale gelmiştir. Bol mineralli bir toprakta yetişen 1 domatesten almamız gereken vitamini alabilmek için bugün 1000 domates yememiz gerekiyor!!! Ayrıca meyva ve sebzelerin besin değerleri dalından koparıldıktan sonra hızla azalmaktadır. Günümüzde bu ürünleri ne tazelikte yiyebildiğimizi düşünürsek besin destek ürünlerini kullanmamızın önemi daha da ortaya çıkacaktır.

 

Antioksidanlar

 

Neden antioksidanlara ihtiyacımız var? Sigara, alkol, kahve, hava kirliliği, stres, aşırı spor yapmak vücudumuzdaki serbest radikalleri* açığa çıkarıyor. Bu moleküller, eksiğini kapatmak için vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere saldırıyor. Genetiği bozulan hücreler sonucunda bir çok kronik hastalık oluşuyor. Antioksidanlar, bir elektronu fazla moleküllerdir. Antioksidanları aldığımız zaman serbest radikallerin bir eksik elektron açığını kapatıp, sağlıklı hücrelere saldırmasını önlüyoruz.


A, C ve E vitaminleri antioksidandır. Günümüz şartlarında yetişen bitkilerden bu vitaminleri yeteri kadar almamız mümkün olmadığı için mutlaka beslenme destek ürünü almalıyız.

 

 

* Serbest Radikal: Vücudumuzda kanser ve kalp gibi hastalıklar için bir savaş veriyoruz. Kontrol edilmesi gereken düşmanlardan biri de serbest radikallerdir. Serbest radikaller, somatik hücrelere ve bağışıklık sistemine saldıran moleküllerdir. Antioksidanlar da bu serbest radikallerin etkilerini nötralize eden, kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmaya neden olabilecek zincir reaksiyonlarını engelleyen moleküllerdir.

 

Oksidasyona neden olan serbest radikaller, temel olarak oksijen kaynaklı metabolitler, hipoklorik asit, kloraminler, azot dioksit, ozon ve lipit peroksitlerdir.


Serbest radikal oluşumuna sigara, herbisit ve pestisitler, çözücüler, petrokimya ürünleri, ilaçlar, güneş ışınları, X-ışınları, hatta yiyeceklerde bulunana bazı bileşikler neden our. Hatta ve hatta egzersizler de oksijen kullanımındaki artışla beraber serbest radikal oluşumuna neden olur.

 

Krom

Omega 3

Lutein

CLA

 

 
tasarım::asimatrix