Lutein

 

Doğru beslenme kataraktı önlüyor;


Katarakt, bir yaşlılık hastalığı olarak değerlendiriliyor. Oysa sinyaller çok erken yaşta veriliyor ve doğru beslenme her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığı da önlüyor. Görme olayında ,ışık lens tarafından gözün gören kısmına (retina) yönlendirilir. Lensin transparan, jöleye benzer bir yapısı vardır. Bazen gözdeki lens transparanlığını yitirir ve görmede bozukluklar oluşur. Bu duruma katarakt denir. Gözlerden birini veya ikisini etkileyebilir. Kataraktın tedavisi lensi cerrahi olarak çıkarıp yerine sentetik bir lens takmaktır.


Katarakta neden olarak lensteki proteinlerin serbest radikal denen yıkıcı moleküller tarafından bozulması gösteriliyor. Her canlı hücrenin hayatta kalabilmek için oksijene ihtiyacı var. Ancak oksijenin aynı zamanda tenlikli bir yanı da var. Normal biyokimyasal reaksiyonlarda dengesiz hale gelip çevredeki molekülleri okside edebiliyor hücrelerin yapısını bozabiliyor. Bu okside olmuş moleküllere serbest radikal deniyor. Bunlar vücudumuz için en tehliklei toksinler. Kansere, damarsal yapı bozukluklarına ve yaşlanmaya neden oluyorlar. İşte bu serbest radikallerle savaşıp onları yok eden, zararsız hale getirilmesini, vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere de antioksidan adı veriliyor.


• Stres
• Sigara
• Aşırı yağlı beslenme
• Alkol
• Aşırı güneşe maruz kalma

 

Katarakt riskinizi azaltmak veya olanın daha da kötüleşmesini önlemek için bu faktörlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Serbest radikal üretimini artıran nedenlerden biri de güneş ışığı. Gözlerinizi iyi güneş gözlükleriyle güneştem korumaya çalışmalısınız. Vücudunuzu serbest radikallerin etkisinden korunmak için antioksidan gücü yüksek sebze ve meyvelere yönelmelisiniz. En güçlü antioksidanlar A, C, E vitaminleri, Çinko ve Selenyum mineralleridir. Bunlara Savaş Beşlisi de denir.
Kataraktı olanların iyi bir antioksidan kompleksi kullanmalarında yarar var.


Standart antioksidanların yanısıra bilbery ekstresi almak da kataratı önlemek veya oluşumunu yavaşlatmak da yarar sağlayabilir. Bilberry yıllardır bitkilerle tedavi yapan kişiler tarafında katarakt da dahil göz sorunlarını çözmekte kullanılıyor.

 

KANSER RİSKİ AZALTILABİLİR

Kansere karşı bizim de yapacaklarımız var. Uzmanlar, domates, mürdüm eriği ve avokadoyu bir numaralı koruyucu ilan etti. Araştırmacıların dize getirmek için uğraştığı kanserden korunmak için bizim de alacağımız bir dizi önlemler var.

Uzmanlara göre, domates, mürdüm eriği, yeşil yapraklı sebzeler ve avokado, bir numaralı kansere karşı koruyucudur. Özellikle, bu meyvelerin içinde Lutein maddesi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar Lutein'in kanser riskini azalttığını ortaya çıkarmıştır. İşte kanser riskine karşı neleri yapmanız ya da yapmamanız gerekenler:

* Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü'nün son raporunda, domates ve eriğin içinde bol miktarda bulunan Lutein'in özellikle prostat kanserlerini önleyici olduğu açıklanmıştır.

* Meyve ve sebzeyi bol miktarda yemelisiniz. Bunu gerçek bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylece, kalın bağırsak kanserlerinden de korunacaksınız. Ayrıca, bu tür beslenme sizi ince tutacağından kalp hastalıklarından da korunmuş olacaksınız.

ABD'de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla ilgili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu. Yumurtanın faydaları konusunda birçok bilim adamının çok sayıda araştırma yaptığı biliyoruz,yumurta anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki yaşlılara kadar herkes açısından faydalı bir gıda. ABD'de Dr. Elizabeth Johnson adlı bir araştırmacının yaptığı çalışmada, yumurta sarısında bulunan lutein ve zeaksantinin, 50 yaşın üzerindeki kişilerin görme bozukluklarının iki önde gelen nedeni olan yaşla ilişkili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiği belirlendi.


"Katarakt tedavi edilebilirken, yaşlılıkla ilgili ortaya çıkan gözlerdeki dejenerasyon körlüğe kadar gidebiliyor. Bu yüzden dejenerasyona karşı korunmak büyük önem taşıyor. Bu açıdan diyetlerdeki lutein ve zeaksantin miktarını artırmak gerekiyor. Lutein ve zeaksantin, sebzelerde de yoğun miktarda bulunuyor, ancak yumurta sarısındaki bu maddeler, daha kolay ve verimli bir şekilde emiliyor."


Göz sağlığındaki rolleri dışında yumurtanın, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da iyi geldiği biliniyor, yumurtanın alzheimer hastalığına karşı da önleyici etkisi bulunduğunu biliyoruz..