Krom

 

Krom insan vücudunun gereksinim duyduğu eser minerallerden birisidir. Doğada 3 değişik formda bulunur. Bunlardan trivalan krom (chromium III) formunda olan besinler ile alınan ve biyolojik olarak aktif olan ana krom formudur.Ortalama bir insanın vücudunda 0.4-6 mg krom bulunur. Krom düzeyi toplumlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Genel olarak krom alımının yüksek olduğu toplumlarda diyabet ve kalp hastalıklarının daha az görülmesi dikkat çekicidir.

 

Krom ne işe yarar?

Krom normal şeker metabolizması için gereklidir. Glikoz tolerans faktörü olarak bilinen ve insülin ile birlikte hareket ederek glikozun hücre içine girmesini sağlayan bir maddenin yapısında bulunur. Optimal düzeyde krom varlığı vücudun gerek duyduğu insülin miktarında azalmayı sağlar. Krom büyük olasılıkla bu etkisini insülin resptörlerinin sayısını arttırarak sağlamaktadır.
Kromun bir diğer etkisi de yağ metabolizması üzerindedir. Yeterli düzeyde krom alımı sağlık kolesterol düzeyleri için gereklidir.
Besinler ile aldığınız kromun sadece %2-10u bağırsaklardan emilerek vücut tarafından kullanılabilir. Yani krom emilimi oldukça zayıftır. Organik krom inorganik formundan çok daha kolay emilir. Emilen krom kanda proteinlere bağlanarak taşınır. Bu proteinlerden en önemlisi transferrindir. Demir eksikliği durumunda krom emilimi artar.

 

Eksikliğinde neler olur?

Krom eksikliğinde şu bulgular görülebilir:

 

 
  • Kan yağ ve kolesterol oranlarında artış
  • Glikoz tolerans bozukluğuna bağlı diyabet benzeri yakınmalar
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Sık susama
  • Sık acıkma
  • Kilo kaybı
  • Konfüzyon
  • Sık idrara çıkma

 

 

Rafine ve işlenmiş gıda ağırlıklı beslenme tarzı, alkolizm ve gebelik gibi durumlarda krom eksikliği görülebilir. Enfeksiyon ve fiziksel travma durumlarında vücudun gereksinim duyduğu krom miktarı artar. Düzenli ve ağır egzersiz yapanlarda idrarla krom atılımı artacağından eğer alım kısıtlı ise eksiklik görülebilir.

 

Hamilelikte krom gerekli midir?

Evet. Hamilelik krom gereksiniminin artış gösterdiği bir dönemdir. Hamilelikte günlük krom gereksinimi 200 mikrogram/güne kadar çıkabilir. Araştırmalar gebe kadınların günlük krom gereksinimlerinin sadece %50sini besinler yolu ile aldıklarını göstermektedir. Bu nedenle hamilelikte krom takviyesi gereklidir.
Hamilelikte krom hem sizin kan şeker ve lipid düzeylerinizi ayarlar hem de gelişmekte olan bebeğinizin protein sentezi için gereklidir. Ancak diyabetik kadınlarda dikkatli kullanılmalıdır. Kromun aynı zamanda gebeliğe bağlı diyabeti önlemede de etkili olabileceği ileri sürülmektedir. Benzer şekilde bebekte glikoz intoleransı gelişmesini de engelleyebilir. Bebek gebeliğin 34. haftasından itibaren vücudunda krom depolamaya başlar.

 

Hangi besinde ne kadar krom var?

 

Madde

Miktar

Krom (mcg)*

Brokoli

100 gram

11.0

Taze fasulye

100 gram

1.1

Patates

100 gram

2.7

Üzüm suyu

1 bardak

7.5

Portakal suyu

1 bardak

2.2

Biftek

90gram

2.0

Hindi (göğüs)

90 Gram

1.7

Elma

1 orta boy

1.4

Muz

1 orta boy

1.0

 

* Mikrogram